De la mere la pepeni, întărirea și ridicarea fesierilor

Popou_internetCum întărim și ridicăm poponețul? – o întrebare/cerere pe care o aud deseori din partea femeilor. În imagininile de mai jos, unul dintre cele mai eficiente și comode exerciții pentru creșterea fermitații protuberanțelor dorsale.

Pentru rezultate rapide și…palpabile, nu vă sfiiți să lucrați cu greutați (din ce în ce mai mari), cu condiția ca această creștere să fie progresivă și adaptată forței și structurii fiecăreia. Pentru siguranță, începeți fără greutăți un set de 20 de repetări și, dacă nu simțiți nici o senzație de arsură, la următorul set mai puteți crește greutatea, scăzând însă numărul de repetări.

Pentru cele cu probleme în zona lombară (dau nu numai), vegheați ca mijlocul (zona lombară) să nu fie arcuit în timpul ridicării la maximum a piciorului. Aplecarea spre față a bustului și piciorul static ușor îndoit sunt o garanție a unei posturi corecte în timpul exercițiului.

https://www.youtube.com/watch?v=UprIYBNMhY0&feature=youtu.be

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *